Firmy oddłużeniowe – czym są i jak działają?

2022-12-08 15:42:14

Firmy oddłużeniowe to duże wsparcie dla osób zadłużonych, które nie potrafią poradzić sobie z licznymi zobowiązaniami finansowymi. Dotyczy to zarówno niespłaconych kredytów gotówkowych czy hipotecznych, a także chwilówek lub pożyczek ratalnych. Czym zajmują się i jak działają firmy oddłużeniowe? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Firma oddłużeniowa – czym jest?

Firma oddłużeniowa na różnych płaszczyznach wspiera w pozbyciu się długów osoby prywatne, jak również przedsiębiorców. Podejmowane przez nią działania mają na celu pomoc dla zadłużonych w odzyskaniu stabilności finansowej i wypłacalności, a także w całkowitym wyjściu z długów. Co ważne, firmy oddłużeniowe nie zajmują się oddłużaniem.

Firma oddłużeniowa – jak działa?

Ze względu na to, że coraz więcej dłużników szuka profesjonalnej pomocy w rozwiązaniu swoich problemów finansowych, zainteresowanie usługami firm oddłużeniowych z roku na rok rośnie. Nie każdy bowiem wie, jak spłacić długi i przez to wiele osób popada w spiralę zadłużenia. Wówczas z pomocą przychodzą firmy zajmujące się wsparciem w oddłużaniu. Jak wspominaliśmy we wstępie, nie ma znaczenia, jaki jest to rodzaj zadłużenia, ponieważ firma oddłużeniowa zajmuje się zarówno wsparciem w wyjściu z długów spowodowanych niespłaconym kredytem, pożyczką czy chwilówką.

Współpraca z taką firmą rozpoczyna się zawsze od dokładnej analizy sytuacji finansowej osoby zadłużonej. Następnym krokiem jest ustalenie planu spłaty zadłużenia.

Działania firmy oddłużeniowej mogą obejmować również:

  • - reprezentację w negocjacjach z wierzycielem i komornikiem,
  • - nadzór nad czynnościami egzekucyjnymi i przebiegiem postępowania,
  • - ochronę przed bezprawnym lub bezzasadnym dochodzeniem roszczeń (również tych przedawnionych),
  • - ochronę przed uporczywym nękaniem,
  • - wsparcie w przypadku próby egzekucji bezprawnie naliczanych odsetek.

Jak widać, działalność firmy oddłużeniowej skupia się wokół ochrony dłużnika i pomocy mu w negocjacjach z wierzycielami oraz komornikiem. Jej zadaniem nie jest jednak oddłużenie – nie doprowadzi ona do uwolnienia osoby zadłużonej od zobowiązań finansowych.

Na co warto zwrócić uwagę, podejmując współpracę z firmą oddłużeniową?

Przed podjęciem współpracy z konkretną firmą oddłużeniową, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak:

  • - warunki zawieranej umowy – do czego zobowiązuje się firma oddłużeniowa, jakie są warunki wypowiedzenia umowy itd.
  • - opinie klientów na temat firmy oddłużeniowej,
  • - możliwość weryfikacji działań podejmowanych przez firmę oddłużeniową,
  • - zakres świadczonych usług – co dokładnie obejmują,
  • - wysokość wynagrodzenia firmy oddłużeniowej.

Ostatnie artykuły