Podstawowe wyposażenie wędkarza - co powinno się w nim znaleźć?

2023-03-10 13:25:53

Nie ma żadnego zaskoczenia w tym, że do połowu ryb trzeba się dobrze przygotować. Największą wagę przykłada się oczywiście do kwestii zakupu podstawowego wyposażenia wędkarza. Co jednak powinno się znaleźć w takim wyposażeniu, aby mieć pewność, że na łowisku niczego nie zabraknie? 

Podstawowe wyposażenie wędkarza - co rozważyć w pierwszej kolejności? Porady

Zabierając się za kompletowanie sprzętu wędkarskiego nie powinno się zapominać o wędkach. Dobór wędki jest uzależniony od wyboru konkretnej metody połowu, więc warto porozmawiać na ten temat z bardziej doświadczonymi fachowcami. Do każdej odmiany wędkarstwa stworzono odpowiedni model wędki. Następnie bierze się pod lupę spławiki oraz kołowrotki. Nie obejdzie się też bez:

  • ▶ haczyków,
  • ▶ plecionki,
  • ▶ żyłki,
  • ▶ obciążników ołowiowych,
  • ▶ sygnalizatora brań,
  • ▶ stoperów wędkarskich.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć się w kompletny zestaw wędkarski, lecz za jednym zamachem trzeba wtedy wydać dość pokaźne pieniądze. Dobry wędkarz musi ze sobą zabrać również podbieraki wędkarskie ze sztycą.

Co jeszcze powinno się znaleźć w podstawowym wyposażeniu wędkarza?

Wszystkie wspomniane wyżej elementy to zaledwie początek udanej drogi do rozpoczęcia połowu ryb. Takich akcesoriów jest zdecydowanie więcej, dlatego warto byłoby przeanalizować dostępny budżet i na tej podstawie dokonać finalnego wyboru. Inne elementy wyposażenia, które przydadzą się wędkarzom to z całą pewnością: przynęty i zanęty wędkarskie, podpórki wędkarskie gruntowe, miarki, cążki, fotele, siedziska, plecaki, wiaderka, skrzynki, tuby czy też namioty wędkarskie. Te ostatnie przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy ma to być np. weekendowe wędkowanie z dala od miejsca zamieszkania.

Osobnym tematem jest wysokiej klasy odzież wędkarska, bez której na łowisko nawet nie ma się po co wybierać. Musi to być nieprzemakalna i wodoodporna odzież stworzona z najlepszych materiałów na rynku, która zagwarantuje nie tylko skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale też maksymalny komfort użytkowania przez wiele godzin, które spędzi się na łowisku. To samo tyczy się obuwia wędkarskiego. Ponadto nigdy nie należy zapominać o drobniejszych akcesoriach wędkarskich, takich jak: scyzoryki, termosy, kubki, nożyki, parasole, latarki, rękawice, wypychacze, kamery, zegarki czy też sondy. Jak widać jest w czym wybierać, dlatego ostateczną decyzję za każdym razem należy podejmować w porozumieniu z doświadczonymi wędkarzami, którzy mają już w swoim asortymencie wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria. 

Ostatnie artykuły